Aşağılık Kompleksi Hakkında…

Aşağılık Kompleksi Hakkında…

Aşağılık kompleksi, kişilerin kendini ruhsal ve bedensel açıdan yetersiz ve değersiz hissettiği psikolojik bir rahatsizlıktır.

Türkiye topraklarında yaşayan insanların en zengininden en fakirine kadar üzerine musallat edilmiş olan bu hastalık maalesef kolay tedavi edilemeyen toplumsal sorun halini almıştır.

Bisikletle giden motosikletli gidene, motosikletle giden arabayla gidene, arabayla giden lüks arabayla gidene karşı bir aşağılık kompleksi ile bakar hale gelmiştir.

Zengin olanda bir Koç’a göre, bir Koç’ta Rockefeller’e karşı bir aşağılık kompleksine bürünmüştür. Açgözlülük, cahillik, inançsızlık, şükürsüzlük, doyumsuzluk, kibir, ego gibi birçok unsurlar içeren bu hastalık toplumumuzu içten içe kemiren bir ur haline gelmekle beraber, bu  kompleksin bedelini insanlar çok ağır ödeyerek hayatlarını zindana çevirme yollarını kendi elleri ile hazırlar hale getirmekten kaçınmamaktadırlar.

Hicçbir insan bu kompleksi kendi kendine hazırlayarak sisteme dahil olmak istemez. Çocukluğundan bu yana yaşadıklari, gördükleri, duyumları ve kendisi üzerinde baskı kuran, çevre, basın, yayın, aile, okul, iş, evlilik gibi hayatın vazgeçilmezleri olan bu etkiler insanı çepecevre kuşatmakta, bazen çember genişleyerek kabuğuna sığmaz hale gelip, bazen çemberi daraltarak dipsiz kuyuya düşme gibi hisler arası bir bombardıman yaşayarak dengesiz bir haleti ruhiye icinde hayatını idame ettirmektedir.

Sürekli üstün gelme, sürekli gündemde kalma, sürekli beğenilme hissi taşıma, sürekli dikkat çekmek asağılık komleksinin vazgeçilmezleridir. Bunlar ise insanı gerek bedensel, gerekse ruhsal olarak çökerterek manik depresiften başlayıp şizofren olmaya kadar götüren zorlu bir sürecin yapı taşlarıdır.

  • Yazıyı Beğendin mi?  3

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*