Hayat Ölçüleri

Hayat Ölçüleri

İNSANLIK TÖRELERİ

1 – Dua etmek için güneşten önce kalk. Tek başına ve sık sık dua et. Yaratan er geç cevap verir.

2 – Yollarında kaybolmuş olanlara karşı anlayışlı ol. Cehalet, kibir, öfke, kıskançlık ve açgözlülük, kayıp bir ruhtan kaynaklanır. Hidâyet bulmaları için dua et.

3 – Kendini, kendi kendine araştır, keşfet. Başkalarının senin yolunu senin için belirlemelerine izin verme. O senin, sadece senin yolundur. Diğerleri o yolu seninle birlikte yürüyebilirler, fakat hiç kimse o yolu senin için yürüyemez. Çekil önünden ve rahat yürü.

4 – Misafirlerine evinde saygıyla davran. Onlara en iyi yiyeceklerini ver, en iyi yatağı ver ve onlara saygıyla muamele et.

5 – Senin olmayan şeyi alma. O’nu sen ne kazandın, ne de sana verilmiştir. Senin değildir.

6 – Yeryüzü üzerindeki her şeye saygılı ol. İster insan, ister hayvan veya bitki olsun.

7 – Diğer insanların düşüncelerini, isteklerini ve sözcüklerini onurlandır. Başka birinin sözünü asla kesme, alay etme ya da taklidini yapma. Eden bulur. Herkese kişisel ifadeleri için izin ver.

8 – Başkalarına asla kötü bir şekilde konuşma ve davranma. Çevrene bıraktığın menfî-kötü enerji, sana katlanmış olarak geri döner.

9 – Herkes hatalar yapar. Ve tüm hatalar bağışlanabilir.

10 – Kötü düşünceler zihinsel, bedensel ve ruhsal hastalıklara neden olur. İyimser ol. Merhametli ol.

11 – Tabiat bizim için değildir, o bizim bir parçamızdır. Onlar senin dünya hayatı’nın aile parçalarıdır.

12 – Çocuklar geleceğimizin tohumlarıdır. Onların yüreklerini sevgi, bilgelik ve hayatın dersleriyle sula. Onlar büyürken, onlara büyümeleri için yer bırak.

13 – Başkalarının kalplerini incitmekten kaçın. Verdiğin acının zehiri sana geri döner.

14 – Her zaman dürüst ol. Ancak öyle hedefe varırsın.

15 – Kendini dengede tut. Var gücünle saf ve sağlıklı olmaya çalış. Zihnini güçlendirmek için bedenini çalıştır. Duygusal rahatsızlıkları iyileştirmek için ruhunla büyü, geliş.

16 – Kim olacağını ve nasıl davranacağını belirlerken bilinçli kararlar ver. Kendi yaptıklarının sorumluluğunu üzerine al. Ne ekersen onu biçersin.

17 – Başkalarının mahremiyetine ve kişisel yerlerine saygılı ol. Başkalarının kişisel eşyalarına dokunma. Özellikle kutsal ve dini eşyalarına. Bu yasaktır.

18 – İyi hallerini başkaları ile paylaş.

19 – Başkalarının dini inançlarına saygı göster. Kendi inancını başkalarına kabul ettirmeye çalışma. Dinde zorlama yoktur.

20 – Önce kendine karşı dürüst ol. Önce kendini besleyemezsen ve kendine yardım edemezsen, başkalarını besleyemezsin ve onlara yardım edemezsin. Önce sen ol.

  • Yazıyı Beğendin mi?  1
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*