SALAT’ın Kur’an’daki Anlamı ve Çeşitleri

SALAT’ın Kur’an’daki Anlamı ve Çeşitleri

SALÂTIN ANLAMI:

Salât: Bir kişinin veya bir grup canlının bazen kendi aralarında bazen de bir diğer gruba veya kişiye yakınlık kurmak, hemhal olmak, sevgi rahmet sunmak için, sevgi duyguları içinde kaynaşmak için bir ayin şeklinde varması, ziyaret etmesi dir.

(Not: Kur’andaki salât: dua, destek, yönelme ve sözlükte bulunan diğer 15 anlamdan hiç birisi değildir)

SALÂT ÇEŞİTLERİ:

1-Allah’ın ve meleklerinin nebiye salâtları(Nebiye vahyetmek ve müjdelemek için vd.)33.56

2-Allah’ın inananlara salâtı(Onları karanlıklardan nura çıkarmak, ödüllendirmek ve sükûn indirmek için)33.44

3-İnananların Allah’a salâtı(11.114-2.238. Kıyam-rüku-secde ederek, Allah’ı anmak ve yakınlık kurmak için)

4-İnananların nebiye salâtı (bir çok sebeple) (33.56)

5-Resulün inananlara salâtı (Onlara moral ve güven(sekine) vermek için) (9.103)

6-Kâfirlerin kendilerine has salâtları (ıslık ve el çırpma) 8.35

7-Cehennemliklerin ateşe, salât edilmeleri(sokulmaları)–69/31–82/15

8-Kuşların salâtları. 24/41 

                Kurandaki 8 türlü salâtın her birinin uygulanış şekli kendine hastır, hiç biri diğerinin aynısı değildir. Tüm salatların amaçları vardır ve sekizininki de farklıdır. Her salâtçının salât edişinin bir veya birçok amacı ve kendine has bir usulü vardır. Salât uygulanma şekli açısından manevi, duygusal bir ayindir(törendir). 

 Salâtın amaçlarını Kur’andan derledim şimdi sunuyorum. 

SALÂTIN İÇERİĞİİNDE VAR OLAN DUYGULAR:

Salât eyleminde hangi kuralların ve duyguların var olduğunu ayetlerle görelim:

93/3— Sahiplenme, ilgi gösterme duygusu….. 66/4— Onunla velileşme ve de koruma, kayırma duygusu….. 58/22—Sevgi….. 9/103—Huzur ve sakinlik verme…..33/56—Selam verme…..  9/128—Muhatabına düşkün olmak, onun sıkıntısıyla dertlenme, şefkat duyma, rahmet etme isteği… 33/53–Birbirlerine karşılıklı saygılı ve hoş görülü olmak….. 60/12—Biatleşmek ….. 33/43—Karanlıklardan aydınlığa çıkarmak arzusu….. 11/114—Güzelliği elde etmek, küçük günahları sildirmek….. 9/84— İman ettiğini ve dosdoğru olan bu yolda olduğunu bildirmek, belli etmek.…. 2/153—Allah’a dua etmek….. 20/14— Allah’ı anmak(zikir)….. 2/45—Huşuya ermek, o havayı yakalamak….. 96.19 – Yakınlaşma isteği….. 33/53— Yemeğe davet veya davete icabet etmek gibi dostça buluşmaya vesileler oluşturmak.

Ortak tek kelime var o da varış. Örneğin Allah’a salâtın şartı da uygulaması da farklı, Allah’ın inananlara ve nebisine salâtının şartları ve ayrıntıları, uygulama şekli, amacı farklıdır. Sevgi, saygı duyguları içinde samimi sıcak bağlar, yakınlık oluşturmak için varış. Varış töreninin şekli, sebepleri ve sonuçlar açısından farklılıklar gösterir. Yukarıdaki listeden de bunu anlayabiliyoruz.

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Yapılan Yorum (1)

  • 2 yıl öncesine kadar ben de salata yönelme derdim. Ama iyice araştırdıktan sonra anladım ki yönelme salat eyleminin sadece ilk aşamasıdır. Salatın kendisi değildir. Salat tek kelimeyle anlatılamazsa da özetle VARIŞ denilebilir. Salatın anlamını ve diğer yönlerini bir makale halinde yazdım. 8 tür salatın her birinin uygulanması ise kendine has farklı bir ayin şeklindedir. SA

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*