SALLÂ, Namaz Vakitleri

SALLÂ, Namaz Vakitleri

NOT: Yeryüzünde Hiç Kimse, Bana olunan Hidayet Öğretilerinin Anlatılarına Karşı Delil gösteremez. Bu imkansızdır. İşleyip bitirdiğim konular dosdoğrudur. Çelişmez. İşlediğim konuların aksi ispatlanana kadar bunlar dosdoğru olanlardır. Ve Dosdoğru olduğuna dair Canım üzerine Yeminlidir. 

Kur’an da Sünnet namazı diye bir namaz yoktur. Bu Hadis ve Sünnet Şirk Diyninin anlatılarıdır.

Bakara 153

Yâ eyyuhe-lleżîne âmenû-ste’înû bi-ssabri ve-ssalât(i)(c) inna(A)llâhe me’a-ssâbirîn(e)

Ey İman edenler; Sabır ve SALÂT ile (Namaz,Rüku ve secdeli Tapınma ile) (ÂLlahtan) isteyin. Muhakkak ÂLlah sabredenlerle beraberdir.

SALÂT(Namaz,Tapınma) kavramı ilk önce samimiyet ile başlar. Bu Hareketleri bilmeden biri SALÂT da bulunabilir. Ama öğrendikten sonra Rüku ve Secde edenlere katılır. 

Böylece; Namaz 5 vakit olmak üzere karşımıza çıkar ve Gecenin de mevcut olan bölümlerinde Gece Namazı kılmaya niyet edilerek de Nafile(fazladan) SALLÂ,Namaz kılınabilir.

SALÂT, Namaz, Tapınma belirlenmiş vakitlerde bir buluşma olarak ayarlanmıştır. Bakara 239 ve Nisa 103 Tamamlayıcı 2’li Ayetlerdir.

 

Bakara 239

Fe-in ḣiftum fericâlen ev rukbânâ(en)(s) fe-iżâ emintum feżkurû(A)llâhe kemâ ‘allemekum mâ lem tekûnû ta’lemûn(e)

(Düşman çıkacak diye)Eğer korkarsanız, yürürken veya binek üzerinde (kılın). Güvene kavuştuğunuz zaman, size bilmediklerinizi öğrettiği gibi Allah’ı zikredin.

 

Nisa 103

1-)Fe-iżâ kadaytumu-ssalâte feżkurû(A)llâhe kiyâmen veku’ûden ve’alâ cunûbikum(c)

2-)fe-iżâ-tme/nentum feekîmû-ssalâ(te)(c) inne-ssalâte kânet ‘alâ-lmu/minîne kitâben mevkûtâ(n)

1-)Namazı bitirdiğiniz de ÂLlahı Anmaya (çalışın) (Hatırlayın, Hatırlatın) Ayakta ve oturarak ve yanlarınız üzerine iken.

2-)Güvene kavuştuğunuz da Namazı ikame edin. Şüphesiz Namaz Müminler üzerine yazılmış(Farz kılınmış), Vakitleri ile de bir buluşma olarak ayarlanmıştır.

SALÂT, Namaz, Tapınma yapıldıktan sonra ÂLlahı zikretmeye

SALÂT belirlenmiş vakitlerde bir buluşma olarak ayarlanmıştır. SALÂTın, Namazın kazası önem arz eden durumlar haricinde olmaz. Güvene kavuşulduğunda devam edilir.

 

Hud 114

1-) Veakimi-ssalâte tarafeyi-nnehâri vezulefen mine-lleyl(i)(c)

2-) inne-lhasenâti yużhibne-sseyyi-ât(i)(c) żâlike żikrâ liżżâkirîn(e)

1-) Ve ikame edin SALÂTı(namazı), Gündüzün taraflarında(Günaydınlığından sonraki öğle ve ikindi bölümü) ve (Zulüflerde)İki kısma sarkan geceden(biri gece biri sabah olmaya yakın son bölüm)

2-) İyilikler kötülükleri giderir. İşte budur (Kur’an aracılığyla) zikir eden(düşünen) ve (ondan) öğüt alan.

Gündüz: Gün Aydınlığından sonraki Gün ışıklarının yoğunlaştığı ve bu yoğunluğun biteceği bilinen vakitleridir.

Zülüf: Bir kubbe gibi yada insan başının üst kısmından yanaklara doğru(2 tarafına) sarkmış saçaklardır. Bu yüzden zülüf tabiri gecenin ilk ve son bölümü için kullanılmıştır. 

Taha 130

1-)Fasbir ‘alâ mâ yekûlûne vesebbih bihamdi rabbike kable tulû’i-şşemsi vekable ġurûbihâ(s) vemin ânâ-i-lleyli
2-)fesebbih veatrâfe-nnehâri le’alleke terdâ

1-) Öyleyse onların dediklerine sabret. Ve Rabbini şükür ile (Kulakların duyacağı şekilde) güneşin doğmasından önce ve batmasından önce ve gecenin sonunda tesbih et.

2-) Ve gündüzün taraflarında tesbih et. Umulur ki hoşnut olursun.

Ayette tesbih etmenin verildiği vakitler Namaz ile ilgilidir. Çünkü tesbih edecek olunduktan sonra herhangi bir vakte ihtiyacımız yoktur.
İstersek sürekli ellerimiz açık gezeriz. Bunun için ÂLlahın bu vakitleri bildirmesine ihtiyaç olmazdı. Ayrıca Taha 130 yine 2’li olarak verilen Ayetlerden olup Hud 114 de ki Zülüflere açıklık getirmiştir.

Böylece SALÂT, Namaz, Tapınma Yaparken belirli 5 vaktin olduğunu delilleri ile birlikte bilmekteyiz.

 

Bakara 238

Hâfizû ‘alâ-ssalevâti ve-ssalâti-lvustâ vekûmû li(A)llâhi kânitîn(e)

(SALAVATları) Duaları(ÂLlahtan istemeyi yönelik yardım ve destekleri) ve orta SALÂT ı koruyun. ÂLlah(ÂLlahın Rızasını alabilmek) için gönülden itaatde durarak.

Bu Ayetimizde bahsedilen Orta(Merkezi) Salatlardır. Yani Sabah ile Akşam arasında ki Öğlen ve İkindi vaktinden bahsetmektedir. Bu vakitler de çalışma içerisinde olunduğundan namazın kaçırılma oranı yüksektir. Öğlen vakti dinlenmeye dalmadan namazı kılmayı ve İkindi vaktinin de Çalışma halinde iken olması durumlarından dolayı buluşma saatlerine dikkat edilmesini ve belirtilen buluşma saatleri bitmeden gelinmesi bildirilmiştir.

 

İsra 78

1-) Ekimi-ssalâte lidulûki-şşemsi ilâ ġaseki-lleyli

2-) ve kur-âne-lfecr(i)(s) inne kur-âne-lfecri kâne meşhûdâ(n)

1-) (Salata doğrul)İkame et SALÂT ı(Namazı kıl,Rüku ve Secde ile tapın). Güneşin kapıyı çalmasıyla ve gecenin karanlığına değin(kadar).

2-) Ve fecr vakti(Güneşin çıkmasına yakın oluşan tatlı bir serinlik ile uykunun en tatlı olduğu o vakitte) Kur’anı(oku) Muhakkak fecr vakti (Kur’an dan okunanlara) Kur’an Meşhudedir.(okunan Kur’an unutulmaz). 

Bildirilen duruma dikkatle baktığımızda SALÂTın ikamesi ve Kur’an ayrı ayrı kullanılmış. Yani SALÂT, Namaz, Tapınmanın ikamesi bittikten sonra Fecr vakti Kur’an okunmasına ve yine sabah saatlerinde okunan Kur’an ın unutulmadan kolayca hafız edilebileceği anlamında bulunulmuştur. Yine Kur’an da rüku ve secdeye dayalı tapınma yok, Kur’an okunuyor diyenler de bu Ayete baktıkların da görecekleri tek şey Salla yaparken ya da Namaz kılarken fiili bir Rüku ve Secde hareketinin varlığıdır. Demek ki Salla yaparken sadece Kur’an okunmuyormuş. Böylece Kur’an da Salla yada Namaz yok diyenlerin sözlerine de üstün gelinmiş oldu.

 

Taha 14

1-) İnnenî ena(A)llâhu

2-) lâ ilâhe illâ

3-) enâ fa’budnî veekimi-ssalâte liżikrî

1-) Şüphesizki ben Tapınılacak ÂL’im(ÂLlahım).

2-) Başka tapınılacak yok. 

3-) Bana kulluk edecek ve beni anmak için SALÂTı(Namazı,tapınmayı Rüku ve Secde olacak şekilde) ikame edeceksin.

 

Tehecced 

İsra 79

1-) Vemine-lleyli fetehecced bihi nâfileten leke

2-) ‘asâ en yeb’aśeke rabbuke makâmen mahmûdâ(n)

1-) Ve geceleğin(kalkarak) sana(özel) fazladan(nafile) tehecced(Eğilim de-secde de) de bulun(SALÂT, Namaz, Tapınma için)

2-) (Böyle yap ki) Rabbin seni övülecek makama göndersin.

 

  • Yazıyı Beğendin mi?  
Kazım Çam

Kur'an dan 40 Sureyi Arapça-Türkçe bilmekteyim. Ayrıca Kur'an ı Türkçeye çevirmekteyim. Kur'an ı en az 2 kere baştan sona okudum. Bütün bunlar 24 Aylık Hidayet sürecinde gelişti. İzlediğim 7binden fazla video Yeryüzünde hiç kimsenin Hakkı Tam olarak anlatamadığını öğretti. Öyle ya da böyle bir şekilde herkes bir çok konuda baya eksikti. Ama bu Hidayet öğretilerinin anlatılarında Zerre Çelişki bulunmamaktadır. NOT: İşte bunlar dosdoğru anlatımlardır derken sizler de burada yazdığı gibi anlatın. Sarsılmazsınız. Size Kur'an ile kuşanmayı ve tekniği ile savaşmayı bildiriyorum. Öğrenmek size kalmıştır. ÂLhamdulillah .

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*